Stadiul de realizare al covoarelor asfaltice la cei peste 90 km de drumuri județene vizați de lucrări de reparații - 90%

Tronsoane a 6 drumuri județene, respectiv cele situate pe traseele DJ 109 P (din DN 1H - Halmăşd-Cerîşa), DJ 110C (Ileanda (DN1C)-Dolheni-Lim.jud.MM), DJ 108E (din DJ108A-Someş Guruslău-Năpradea), DJ 110B (Șimleu Silvaniei (DN1H)-Ilişua-Lompirt-DN1F-Sărmăşag-Derşida-Bobota-Zalnoc-Camăr (DJ 109P), DJ 108T (lim.jud.Maramureş-Ulciug-Cehu Silvaniei) și 108G (din DJ108A-Cizer-Plesca-Crasna-Vîrşolţ (DN1H), numărând mai bine de 90 de km din rețeaua totală a drumurilor județene, se apropie de finalizarea lucrărilor de reparații cu termen anul 2020, stadiul de realizare a acestora, ajungând pe parcursul lunii iulie a.c., la aproximativ 90%.
Lucrările de reparații se referă la realizarea unor covoare bituminoase pe tronsoanele drumurilor județene amintite, refacerea șanțurilor și acostamentelor, dar și la trasarea marcajelor rutiere.

Valoarea totală contractată a lucrărilor de reparații amintite depășește 19,5 milioane lei, finanțarea lor fiind asigurată de la bugetul județului.