A fost semnat contractul pentru punerea în siguranță a podului de la Rus

Podul peste râul Someș, pe DJ 108S, km 0+300, în localitatea Rus, va fi reabilitat și consolidat în cadrul unui proiect derulat de Consiliul Județean Sălaj. Contractul de lucrări a fost semnat în această săptămână și are o valoare totală de 4,5 milioane de lei.

Cu o lungime de 173 de metri și o lățime de 9,4 metri, podul de la Rus a fost construit în 1977 și prezintă mai multe defecte și degradări la elementele principale ale structurii de rezistență și ale infrastructurii, la trotuare și parapete.

"Timpul, lipsa unor reparații capitale, precum și creșterea intensității traficului și-au pus amprenta asupra stării tehnice și a funcționalității podului. Ca urmare, se impun lucrări de intervenție care să permită desfășurarea circulației în condiții depline de siguranță și confort", a precizat Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj.

Durata de execuție a lucrărilor este de 12 luni de la emiterea ordinului de începere a lucrărilor.