Consiliul județean a emis ordinele de reluare a lucrărilor pe 7 dintre șantierele drumurilor județene

18 martie 2020

Pe parcursul săptămânii în curs a.c. au fost redeschise 7 dintre șantierele drumurilor județene în urma emiterii Ordinelor de reluare pentru două dintre proiectele de reabilitare și modernizare a drumurilor județene promovate de către Consiliul județean, respectiv DJ 110: Măieriște - Doh -Dumuslău-Carastelec (peste 16 km cu finanțare în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală) și DJ 191C, Nușfalău - Crasna - Zalău – Creaca (peste 36 km, proiect finanțat în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020). Principalele categorii de lucrări ce vor fi realizate, conform graficelor de execuție și a existenței unor condiții favorabile derulării acestora, se referă în acest an la: reabilitarea şi modernizarea structurii rutiere existente, asigurarea scurgerii apelor, amenajarea intersecţiilor cu drumurile laterale, asigurarea acceselor la proprietăţi, lucrări necesare pentru remedierea şi consolidarea zonelor alunecate în vederea asigurării stabilităţii platformei dar și intervenţii asupra structurii fiecărui pod, racordare cu terasamentele, amenajarea albiilor în zona podurilor.

Pe de altă parte, au fost emise de către Consiliul județean și ordinele de reluare a lucrărilor și pentru reparațiile altor tronsoane de drumuri județene, respectiv execuția de covoare de bituminoase: DJ 109P: (DN1H) Halmășd - Cerîșa (aproximativ 4km), DJ 110C: Ileanda(DN1C) – Dolheni- lim. Jud. MM (aproximativ 7km), precum și pentru tronsoanele situate pe traseele drumurilor județene: DJ 108E: DJ 108A Someș Guruslău - Năpradea (aproximativ 11km), DJ 110B: Șimleu Silvaniei – DN1H – Ilișua – Lompirt – DN 1F – Sărmasag – Derșida- Bobota – Zalnoc – Camăr (DJ 109 P) - aproximativ 39 km, dar și DJ 108T: lim. județ Maramureș – Ulciug – Cehu Silvaniei (aproximativ 2km). Cu o valoare de peste 16 milioane de lei și finanțarea asigurată de la bugetul județului, principalele categorii de lucrări se referă la preluarea denivelărilor părții carosabile, execuția covorului bituminos, refacerea marcajelor rutiere dar și a acostamentelor.

Intervențiile promovate de către Consiliul județean pentru drumurile județene aflate în administrarea sa se referă la lucrări de reabilitare și modernizare, precum și la lucrări de reparații ale unor tronsoane de drumuri județene, acestea din urmă constând în execuția de covoare bituminoase și plombări. Lucrările de reabilitare și modernizare a drumurilor județene se referă la investiții multianuale, intervenții asupra a 11 tronsoane de drumuri județene, majoritatea având ca sursă de finațare fonduri nerambursabile (naționale și europene), în acest an valoarea lucrărilor planficate a fi executate depășind 53 milioane lei.

Programul anual de reparații (execuția de covoare bituminoase și plombări) destinat drumurilor județene numără pe parcursul anului 2020 aproximativ 80 km – execuție covoare bituminoase și plombări -, cu o valoare alocată de la bugetul județului de peste 17 milioane lei.