Festivalul Internațional de Film de Foarte Scurt Metraj: ediția a 22-a, 5-14 iunie 2020 este confirmată

05 mai 2020

Este vorba despre confirmarea de către Consiliul județean a organizării în parteneriat cu Institutul Francez din România a celei de-a 22 ediții a Festivalului Internațional de Film de Foarte Scurt Metraj 2020, într-un format on-line, în perioada 5-14 iunie.

Astfel, într-o reafirmare a angajamentului autorității județene pentru susținerea în continuare a unei oferte culturale de calitate pentru publicul sălăjean în pofida contextului excepțional traversat în această perioadă și cu respectarea constrângerilor impuse de situația sanitară, cea de-a 22-a ediție a evenimentului va fi una într-un format digital, selecțiile celor 122 de filme de foarte scurt metraj (protejate de o parolă) putând fi urmărite de către public printr-o difuzare on-line a acestora pe platforma festivalului care va putea fi accesată de către public, în anumite condiții care-i vor fi puse la dispoziție prin intermediul platformelor electronice ale Consiliului județean Sălaj, site-ul internet (www.cjsj.ro) și pagina oficială fb.com/ConsiliulJudeteanSalaj.

În intențiile de organizare, această alternativă digitală a Festivalului Internațional de Film de Foarte Scurt Metraj din acest an va fi completată și de proiecția în sală, dacă condițiile sanitare o vor permite, a selecției Best Of și a Competiției românești de filme de foarte scurt metraj în perioada 7-17 noiembrie 2020, un Acord de cooperare între Institutul Francez din România (coordonatorul național al evenimentului) și Consiliul Județean Sălaj, parteneriat care identifică modalitățile de organizare în comun a celei de-a 22 a ediție a Festivalului Internațional de Film de Foarte Scurt Metraj dar și hotărârea de adaptare în fața unui context inedit, va fi agreat între parteneri și supus în proxima ședință ordinară a Consilului județean, dezbaterii și votului structurii deliberative.