Mesajul președintelui Consiliului Județean Sălaj, domnul Dinu Iancu-Sălăjanu

 Dragi sălăjeni,
În aceste momente dificile, nu pot decât să apelez la conștiința fiecăruia. Noile măsuri impuse, la nivelul unităților administrativ-teritoriale carantinate, au menirea de a stopa răspândirea virusului Sars-Cov2 în comunitate noastră, de a proteja cetățeanul, nu de a-i leza drepturile și libertățile. Fără o colaborare cetățean-stat, nu ne vom înscrie pe un drum al normalității. Cred cu tărie că toate deciziile adoptate de autoritățile abilitate sunt de bună credință, luate în urma consultării cu specialiștii din domeniul sănătății, acestea fiind imperios necesare pentru comunitatea noastră. Fiecare trebuie să conștientizeze situația dificilă în care ne regăsim și să o trateze cu responsabilitate. Discuțiile adiacente, semănarea sentimentului de dezbinare și prioritizarea scorului electoral în defavoarea vieții, sunt de neacceptat. Așa cum v-am adus la cunoștință în ziua preluării mandatului, voi face mai multă administrație și mai puțină politică. Îmi doresc să nu luați parte la acest “marș” ostentativ și inconștient al unor politicieni, să vă detașați de idei eronate, și să valorificați sfaturile specialiștilor. Aparatul administrativ să nu uite, nicio clipă, că lucrează pentru oameni și nu împotriva lor.

Vă rog să rămâneți sănătoși! Vă rog să dăm dovadă de solidaritate și să redevenim o COMUNITATE!

Președintele Consiliului Județean,
Dinu Iancu-Sălăjanu


Tipărire