Manifestări 24 ianuarie - Unirea Principatelor Române

Președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu, alături de vicepreședintele Claudiu Bîrsan și consilieri județeni, a depus o jerbă de flori la bustul marelui om politic Simion Bărnuțiu, cu ocazia zilei de 24 ianuarie.

În urmă cu 162 ani, la 24 ianuarie 1859, a avut loc Unirea Principatelor Române (Moldova și Țara Românească) sub conducerea lui Alexandru Ioan Cuza. Cunoscută și ca Mica Unire, a fost primul pas important spre înfăptuirea statului național unitar român. Practic, a marcat începutul unei epoci de realizări profunde în toate domeniile, care au deschis calea modernizării şi dezvoltării României şi care au creat condiţiile obţinerii Independenţei (1877) şi realizării Marii Uniri (1918).

La manifestările organizate la Zalău ne-au onorat cu prezența ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, și E.S. Andrei Zuckerman, fostul Ambasador al Statelor Unite ale Americii în România.