A fost predat amplasamentul pentru punerea în siguranță a podului de la Rus

Podul peste râul Someș, pe DJ 108S, km 0+300, în localitatea Rus, va fi pus în siguranță în cadrul unei investiții în valoare de 5,4 milioane de lei derulate de către Consiliul Județean Sălaj.

"În această săptămână am făcut încă un pas important în modernizarea infrastructurii rutiere din județ, prin predarea amplasamentului către constructorul care a câștigat licitația pentru punerea în siguranță a podului peste Someș, din localitatea Rus. Aflat într-o stare avansată de degradare, podul necesită intervenții pentru consolidare, pentru creșterea siguranței în exploatare, precum și pentru aducerea lui la o stare tehnică în conformitate cu cerințele de calitate prevăzute de lege", a precizat Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele CJ Sălaj.

Construit în 1977, podul de la Rus are 173 metri lungime și 9,4 metri lățime.

Lucrările vor fi executate de către Asocierea SC Transilvania Grand Construct SRL & SC Frasinul SRL și au o durată de 12 luni.