GURUSLĂU 2022

Aproximativ 2.000 de sălăjeni au urcat duminică, 7 august, pe Dealul Guruslăului, pentru a celebra împlinirea a 421 de ani de la ultima victorie a lui Mihai Viteazul.

"M-am bucurat nespus să văd sălăjeni de toate vârstele celebrând împreună acest moment important din istoria poporului român și le mulțumesc tuturor pentru participarea într-un număr atât de mare. Mulțumirile mele se îndreaptă și către instituțiile partenere, fără de care evenimentul Guruslău 2022 nu ar fi fost posibil. Astăzi, mai mult ca oricând, când lumea este în schimbare, și noi, sălăjenii, avem datoria de a ne adapta mersului vremurilor, fără a uita, însă, valorile noastre identitare: respectul pentru credință, respectul pentru familie, respectul pentru neam și țară. Se cuvine să rezistăm prezentului și să ne pregătim viitorul, având în vedere și faptul că lumea de mâine nu poate exista fără morală, fără credință, fără memorie, fără cârmuitori pricepuți și respectați. Important este să alegem direcția corectă, pentru a clădi împreună un județ prosper într-o Românie mai bună", a transmis Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj.

Organizat de Consiliul Județean Sălaj, în parteneriat cu Instituția Prefectului Județului Sălaj, Primăria Hereclean și Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, evenimentul "Guruslău 2022" a debutat cu un ceremonial militar și religios, în cadrul căruia au fost depuse coroane de flori la Monumentul lui Mihai Viteazul, iar trei elicoptere de la Baza 71 Aeriană "General Emanoil Ionescu" Câmpia Turzii și un avion de la Aerodromul Crasna au oferit un adevărat spectacol aerian.

Partea a doua a manifestării a inclus un spectacol folcloric susținut de ansamblurile "Porolissum", "Meseșul" și "Berekenye", și care a avut-o ca invitat special pe Sava Negrean Brudașcu.

Pe tot parcursul zilei, Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău, Biblioteca Județeană "I.S. Bădescu" Sălaj, ADI Țara Silvaniei, Crucea Roșie, Regimentul 69 Artilerie Mixtă "Silvania", Inspectoratul de Poliției Județean Sălaj, Inspectoratul de Jandarmi Județean Sălaj și Inspectoratul pentru Situații de Urgență Sălaj au derulat o serie de ateliere interactive.

Seara s-a încheiat cu un impresionant foc de artificii.