Drumul dintre Rus și podul de la Ciocmani, în plin șantier de reabilitare

Președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu, a participat, astăzi, la ședința lunară de progres pentru Drumul Județean 109E: Rus – Buzaș – Lozna – DN 1H (pod Ciocmani). La întâlnire au luat parte și membri ai echipei de implementare, reprezentanții antreprenorului, ai proiectantului, dirigintele de șantier, precum și primarii comunelor situate pe traseul de drum reabilitat.

Ședința a fost urmată de o vizită pe șantier, pentru evaluarea situației în teren.

"Reabilitarea și modernizarea acestui sector de drum județean reprezintă o provocare atât pentru administrația județeană, cât și pentru constructor, având în vedere că termenul limită de finalizare a contractului de finanțare din fonduri europene este decembrie 2023. Așadar, avem de executat o investiție amplă, aferentă unui tronson de aproape 35 de kilometri, într-un timp foarte scurt, ceea ce obligă ca lucrările să se deruleze într-un ritm susținut. Astăzi, am verificat stadiul lucrărilor și am purtat discuții cu factorii implicați pentru a identifica soluții la problemele apărute pe parcursul execuției lucrărilor. Sunt încrezător că printr-o organizare eficientă și o monitorizare constantă, investiția va fi gata la timp, astfel încât sălăjenii să poată circula pe un drum modern, iar turiștii să aibă un acces facil la această zonă mirifică a Țării Silvaniei", a declarat Dinu Iancu-Sălăjanu.