La Mulți Ani, România! La Mulți Ani, Români!

"La 1 Decembrie 1918 s-a pus sigiliul armoniei și conviețuirii tuturor românilor, de o limbă, o lege și un neam, într-un singur și nedespărțit stat românesc. Atunci s-a înfăptuit acel ideal profetic de a se realiza întreaga rotunjime a pământului românesc și a se pune laolaltă provinciile țării, într-un buchet de flori care să parfumeze inimile, sufletele și simțămintele românilor de pretutindeni. Doresc României, din sufletul meu de român sălăjean, ani mulți, foarte mulți! Dragi sălăjeni, să trăim vibrant lecțiile pe care istoria și înaintașii ni le dau. Dumnezeu să binecuvânteze Țara Silvaniei!", a transmis, cu prilejul Zilei Naționale a României, Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj.

Cel mai important moment din istoria românilor - Marea Unire de la 1 Decembrie 1918 - a fost marcat, astăzi, la Șimleu Silvaniei și Zalău, prin ceremonii militare şi religioase, depuneri de coroane și parade cu trupe şi tehnică ale Ministerului Apărării Naționale, Jandameriei, Pompierilor, Poliţiei, Crucea Roşie şi Ambulanţă, pe ritmul muzicii Fanfarei "Promenada" Zalău.

Alături de șimleuani s-au mai aflat Marcel-Ioan Boloș, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Bogdan Ilea, secretar de stat în Ministerul Justiției, precum și reprezentanți ai administrațiilor locale și județene.

La manifestările de la Zalău, Consiliul Județean Sălaj a distribuit participanților flyere cu Imnul Național și semnificația zilei de 1 Decembrie, cocarde, fulare și stegulețe tricolore. De asemenea, la finalul ceremoniei, au fost lansați spre cer zeci de porumbei - simbol al armoniei, păcii și al binecuvântării divine a măreței înfăptuiri din 1918. Zborul lor a fost însoțit de dangătul clopotelor.