10 Mai - Ziua Independenței Naționale a României

Ziua Independenței Naționale a României a fost marcată, miercuri, 10 mai, în municipiul Zalău și în orașul Șimleu Silvaniei, prin ceremonii militare și religioase la care a fost prezentă și conducerea Consiliului Județean Sălaj.

"Noi, cei de astăzi, avem obligația de a nu trece nepăsători în fața acestui moment importat din istoria României. Nu putem uita sacrificiul și curajul celor care au luptat pentru libertatea și independența națională, punând pe altarul patriei propria viață, pentru a ne asigura nouă, urmașilor lor, un viitor demn. Să ne oprim, măcar pentru o clipă, din ritmul alert al vieții cotidiene, și să păstrăm un moment de reculegere în semn de omagiu pentru toți eroii căzuți pe câmpul de luptă. Avem, totodată, o datorie și față de copiii noștri, față de viitorul lor. Consider că numai împreună, cu răbdare și înțelepciune, putem dezvolta județul Sălaj, clădind un viitor durabil pentru generațiile care vin", a transmis Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele CJ Sălaj.