Noi oportunități de dezvoltare a microregiunii Țara Silvaniei

Joi, 22 iunie, în localitatea Hida, au avut loc Consiliul Director și Adunarea Generală a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară "Țara Silvaniei", la care au participat reprezentanți ai unităților administrativ-teritoriale membre.

În cadrul întâlnirii, a fost aprobat memorandumul pentru trecerea ADI Țara Silvaniei la implementarea mecanismului de finanțare Investiții Teritoriale Integrate, o oportunitate valoroasă de a dezvolta durabil și integrat microregiunea Țara Silvaniei, prin atragerea de fonduri europene.

Dinu Iancu-Sălăjanu, președinte al ADI Țara Silvaniei și al Consiliului Județean Sălaj, a anunțat preocuparea Asociației de a atrage noi membri din Sălajul istoric.

În același cadru, a fost aprobată hotărârea de aderare la ADI Țara Silvaniei a comunei Cristolț, numărul total al membrilor ajungând, astfel, la 59.