14 Monumente istorice din Sălaj vor fi salvate cu fonduri de la bugetul Consiliului Județean

Consilierii județeni au aprobat, astăzi, în ședință ordinară, suplimentarea bugetului alocat Programului de finanțare "Protecția monumentelor istorice, de pe raza administrativ – teritorială a județului Sălaj, aflate în proprietatea privată a persoanelor fizice sau juridice de drept privat", de la 600.000 de lei, la 1.135.714 lei (din această sumă, 30% sunt destinați soluționării situațiilor de urgență).

Decizia a fost luată în condițiile în care în sesiunea din acest an, toate cele 14 cereri de finanțare depuse au fost declarate eligibile (semnificativ mai multe decât în anii precedenți), precum și pe fondul creșterii prețurilor la materialele de construcții și manoperă din ultimul an.

Beneficiarii finanțărilor nerambursabile asigurate în 2023 de la bugetul județului sunt:

• Protopopiatul Ortodox Român Zalău
  • Mănăstirea Sfânta Treime Bic
  • Parohia Ortodoxă Română Creaca
  • Parohia Ortodoxă Păușa
  • Parohia Reformată Coșeiu
  • Parohia Ortodoxă Derșida
  • Parohia Ortodoxă Biușa-Filia Ulciug
  • Parohia Reformată Nușfalău
  • Parohia Ortodoxă Dobrin
  • Parohia Ortodoxă Răstolțu Deșert
  • Parohia Ortodoxă Domnin
  • Parohia Ortodoxă Inău
  • Parohia Reformată Sălățig
  • Parohia Unită cu Roma Greco-Catolică Bocșița

Programul derulat de administrația județeană își propune punerea în siguranță și scoaterea imediată din pericol a monumentelor istorice, reabilitarea structurală și funcțională a acestora, îmbunătățirea și punerea în valoare a componentelor structurale, arhitecturale, artistice și arheologice, precum și integrarea/reintegrarea în circuitul socio-economic și cultural-turistic a monumentelor istorice.

foto: Hoinar prin Salaj