Extinderea UPU-SMURD Zalău, aproape de finalizare

Președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu, însoțit de vicepreședintele Szilágyi Róbert-István, de reprezentanți ai Direcției Investiții și de managerul Spitalului Județean de Urgență Zalău, Rodica Albert, a vizitat, astăzi, șantierul de la Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU-SMURD), pentru a vedea cum decurg lucrările de extindere și modernizare.

"Constructorul a făcut progrese semnificative și ne-a dat asigurări că va finaliza investiția conform termenului asumat. Urmează să achiziționăm mobilierul și aparatura medicală necesară, inclusiv echipamente de radiologie, astfel încât cel târziu în luna martie a anului viitor să recepționăm întregul proiect", a precizat Dinu Iancu-Sălăjanu.

În valoare totală de circa 24 milioane de lei, investiția în extinderea, modernizarea și dotarea UPU-SMURD este implementată de Consiliul Județean Sălaj cu finanțare de la bugetul propriu și din fonduri europene.