Proiectul ISTER (ConnectIng hiSTorical Danube rEgions Roman routes), proiectul își propune să redescopere și să revitalizeze vechea rețea de drumuri romane de-a lungul regiunii Dunării, ca un factor cheie în promovarea dezvoltării teritoriale bazate pe utilizarea durabilă a patrimoniului cultural și natural. Astfel, proiectul abordează dimensiunea teritorială a traseelor drumurilor romane, ca element transnațional continuu care trece granițele statelor și oferă o scară relevantă pentru dezvoltarea turistică comună și atractivitatea sporită a regiunilor traversate de Dunăre, printr-un coridor ecocultural.

Proiectul ISTER (ConnectIng hiSTorical Danube rEgions Roman routes) este finanțat în cadrul celui de-al treilea apel din programul Interreg DTP – Programul Transnațional Dunărea (http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/ister) și coordonat de catre Muzeul Național de Istorie al Transilvaniei, Consiliul Județean Sălaj având calitatea de partener strategic asociat (ASP), situl arheologic Porolissum și drumul roman constituind unul dintre segmentele și locațiile vizate de proiect.